Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Polska sztuka plakatu

IV kwartał 2023

 

4 czerwca 1968 powstało pierwsze na świecie Muzeum Plakatu. Na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego, siedemnastowiecznej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, otwarto wówczas nowoczesne muzeum przeznaczone do prezentacji sztuki ulicy.

Kolekcja Muzeum Plakatu w Wilanowie to ponad 62 000 obiektów. Znajdują się w niej projekty wybitnych twórców polskich i światowych. Obecnie przygotowywana jest pierwsza stała wystawa polskiego plakatu, na której zaprezentowane zostaną eksponaty ukazujące ponad 130 lat rozwoju polskiej sztuki plakatu. Pracują nad nią kuratorzy i specjaliści z różnych muzealnych dziedzin, jak również publiczność, biorąca udział w spotkaniach konsultacyjnych.

Nowa ekspozycja będzie miejscem umożliwiającym poznawanie historii projektowania oraz porównywania form artystycznych i zmieniających się stylistyk w projektowaniu graficznym. Będzie to również przestrzeń do dyskusji o zmieniającej się roli plakatu jako egalitarnego, wysokonakładowego druku przeznaczonego do prezentacji w przestrzeni miasta lub przeciwnie – jako elitarnego obiektu muzealnego.