Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
2009

Interwencje!

02-09-2009

Strona internetowa wystawy

www.interwencje.mnw.art.pl

 

W muzealnej szatni zawisł biały płaszcz Pauliny Ołowskiej, obok Pół płaszcza z klejnotami Milana Knížáka i sukien Barbary Hoff. Dwie Gracje komentują odejście Trzeciej w Galerii Sztuki Starożytnej, monumentalny Człowiek z młotem Grzegorza Klamana zdobywa Galerię Faras, a awangardowy fotel Modzelewskiego zakłóca harmonię Galerii Sztuki Średniowiecznej. Na pierwszym piętrze Che Zbigniewa Libery nieoczekiwanie znalazł dla siebie miejsce wśród starych mistrzów w Galerii Malarstwa Włoskiego, a depczący złe moce buddyjski Bishamonten przyszedł w sukurs Bitwie pod Grunwaldem. XVIII-wieczny haft z wyobrażeniem Drzewa Życia odmienia spojrzenie na obrazy w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, egipska maska sarkofagowa rywalizuje z półmiskami Picassa, podczas gdy rzymska głowa barbarzyńcy, ustawiona w sali socrealizmu, przypomina o władzy kanonu. 


Interwencje! to przemieszanie przestrzeni i obiektów muzealnych, to akcja wprowadzająca w galerie sztuki dawnej dzieł sztuki nowej, ale także obiekty sztuki dawnej do kolekcji sztuki nowoczesnej. Zasoby muzealnych magazynów umożliwiły wprzęgnięcie do tej akcji wszystkie epoki i media, od starożytnej ceramiki i biżuterii, przez posągi, tkaniny i obrazy, po współczesne meble, instalacje i fotografie. Ta stosunkowo prosta metoda pracy, która na pierwszy rzut oka przypomina strategię łatwego uzyskania efektu ekspozycyjnego, ma jednak głębsze znaczenia.


Interwencje! to wstęp do długoterminowej akcji przekształcenia muzealnej ekspozycji. To początek namysłu czym jest galeria, muzealna ekspozycja, jak tworzy się historię sztuki, czym jest dzieło w perspektywie historycznej, jak można je postrzegać na innych, niż historia zasadach.


Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorów i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie.