Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Kolekcja plakatu obcego

Niklaus Troxler, A Tribute to the Music of Thelonious Monk, 1986

Niklaus Troxler, A...

Projekt wykonany przez wybitnego szwajcarskiego grafika Niklausa Troxlera ukazuje portret fenomenalnego amerykańskiego pianisty i kompozytora jazzowego jakim był Thelonius Monk (1917-1982).

 

W 1975 Niklaus Troxler stworzył i do dziś organizuje w swoim rodzinnym mieście Willisau  międzynarodowy festiwal jazzowy- wydarzenie, które przyciąga największe sławy współczesnego jazzu. Sam projektuje plakaty festiwalowe zgodnie z rygorystycznymi zasadami sztuki szwajcarskiego projektowania graficznego, używając do druku technik najszlachetniejszych: sitodruku i litografii.

 

Willisau Jazz Festival daje zatem Troxlerowi możliwość połączenia dwóch pasji jakimi są: projektowanie graficzne i muzyka jazzowa. „Wszystko co fascynuje mnie w muzyce jazzowej jest również tym co interesuje mnie w projekcie: rytm, dźwięk, kontrast, interakcja, eksperyment, improwizacja, kompozycja, indywidualność.”

 

Plakat ten znakomicie obrazuje oryginalny styl Troxlera. Oddaje go abstrakcyjnie ujęty profilowy zarys twarzy genialnego muzyka zbudowany z jednej, różnobarwnej linii, będącej typograficznym kontinuum. Wybór kolorów tej linii jest nieprzypadkowy: niebieski, czerwony i żółty - nawiązują do flagi Północnej Karoliny – stanu USA, z którego pochodził Thelonius Monk.

 

                                       Aleksandra Oleksiak