Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Kolekcja plakatu obcego

Jaroslav Sůra, William Shakespeare Othello Národní Divadlo, 2000

Jaroslav Sůra,...

Kompozycja figuralna tego plakatu została wpisana w pionowy prostokąt białego kartonu, na którym go wydrukowano. Motywem przewodnim jest wyabstrahowana twarz, symbolizująca oblicze tytułowego bohatera spektaklu – zbudowana z czarno-białych, zgeometryzowanych elementów, tworzących mniej lub bardziej regularne figury geometryczne. Dodatkowym elementem jest pięć pionowych pasków pokrytych złotą farbą, które są umownym „zarostem” na podbródku Maura, a zarazem polami, w których umieszczono poszczególne napisy odnoszące się do anonsowanego wydarzenia. Całą pracę cechuje skłonność do maksymalnej redukcji i uproszczenia dwuwymiarowych form. Liternictwo zastosowane w napisach jest pismem kaligraficznym, stworzonym specjalnie na użytek opisywanego dzieła.

Jaroslav Sůra mieszkał i tworzył w Pradze. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Graficznych (w latach 1945–1948) oraz w praskiej Szkole Rzemiosła Artystycznego (w latach 1948–1954). Zajmował się grafiką (szczególnie często korzystając z techniki serigrafii), rysunkiem i ilustracją książkową oraz malarstwem. Swoje dzieła wystawiał w Pradze, Dreźnie, Florencji, Warszawie, Sydney, Lahti, Toyamie, Manili, Tübingen, Tel Aviwie, Nowym Jorku etc.
Zdobył wyróżnienie na I Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1966 r. W późniejszych latach jeszcze wielokrotnie brał udział w kolejnych edycjach warszawskiego konkursu. Jego prace reprodukowano w wielu prestiżowych pismach graficznych całego świata.
 

                                                                                                                                                                                       Jacek Szelegejd