Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Recital wokalny Izabeli Kopeć "Ludomir Michał Rogowski In Memoriam"

10-09-2014

Recital wokalny Izabeli Kopeć "Ludomir Michał Rogowski In Memoriam"

14 września (niedziela)

godz. 17.00

 

Wykonawcy:
  • Izabela Kopeć, mezzosopran
  • Ewa Pelwecka, fortepian
  • Christian Danowicz, skrzypce
 

Ludomir Michał Rogowski urodził się w 1881 roku w Lublinie. Ukończył studia w Instytucie Muzycznym (kompozycja u Zygmunta Noskowskiego i Romana Statkowskiego, dyrygentura u Emila Młynarskiego), a następnie kształcił się m.in. w Lipsku u Artura Nikischa oraz teoretyka Higo Riemanna, a także w Monachium, Rzymie, Wilnie i Paryżu (w 1911 roku uczył się tam śpiewu u Józefa Reszke). Przed I wojną światową został dyrektorem muzycznym w Teatrze Nowoczesnym w Warszawie. Rogowski, oprócz tego, że komponował, był też niezwykle płodnym publicystą. W swej twórczości literackiej zajmował się teorią muzyki oraz wpływem charakteru narodu na jego sztukę muzyczną. Był gorącym propagatorem rozwoju polskiej muzyki narodowej i tworzenia instytucji – m.in. zabiegał o otwarcie filharmonii w Wilnie. Nie był jednak, zarówno jako publicysta, jak i twórca, rozumiany i doceniany w Polsce. Określano go mianem „narodowca”. Na salonach Warszawy dwudziestolecia międzywojennego hołdowano wówczas kosmopolityzmowi. Choć początkowo Ludomira Michała Rogowskiego zaliczano w poczet najbardziej obiecujących kompozytorów – „Szymanowski, Różycki, Rogowski w chwili obecnej są najbardziej popularnymi przedstawicielami naszej młodej generacji” – jego dzieło szybko zaczęto poddawać krytyce. W 1918 roku wyjechał na kilka lat do Paryża, na którego salonach czuł się zdecydowanie lepiej niż w ojczyźnie. Mieszkał też na południu Francji. Ostatecznie, w drugiej połowie życia, osiadł w Dubrowniku, gdzie żył tworząc, aż do swojej śmierci w 1954 roku. Kilkakrotnie przed śmiercią odwiedzał Polskę, gdzie w 1938 roku uhonorowano go m.in. nagrodą Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

 

Izabela Kopeć jest śpiewaczką, mezzosopranistką, pieśniarką. Jest członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Związku Producentów Audio-Video ZPAV. Przedstawicielka gatunku classical-crossover. Jest też kompozytorem i producentem muzycznym. Wydała pięć płyt. Koncertuje w Polsce i zagranicą. W 2012 i 2013 roku koncertowała z repertuarem pieśni Astora Piazzolli, między innymi w Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Bałtyckiej, Hali Stulecia we Wrocławiu, Filharmonii Krakowskiej oraz Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Chętnie wykonuje muzykę oratoryjną. Ma na swoim koncie m.in. wykonanie StabatMater Christophe’a Voise w Bazylice Gdańskiej, Creda Henri Seroki. Współpracuje m.in. z Cameratą Vistulą, z którą koncertowała m.in. z okazji 600-lecia Katedry we Włocławku. Jej płyta pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango” zebrała pozytywne recenzje m.in. w tygodniku Polityka, dzienniku Rzeczpospolita oraz Polska The Times. Stypendystka Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (2013).

 

Wstęp wolny!

Liczba miejsc ograniczona.

 

Ze względu na recital Izabeli Kopeć wystawa główna 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00. Ostatnie wejście do godz. 15.30.