Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Pokaz filmu M. Latałły "Druga strona plakatu" oraz spotkanie z jego twórcami i bohaterami

W 103. rocznicę Urodzin Henryka Tomaszewskiego przypadającą na 10 czerwca zapraszamy na pokaz filmu Marcina Latałły „Druga strona plakatu” oraz spotkanie z jego twórcami i bohaterami. Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa plakatów z Pracowni Obrazowania dla Mediów Katarzyny Stanny z Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


10 czerwca 2017, sobota godz. 20, Kino@Dobra ul. Dobra 14/16
Wstęp wolny

"Druga strona plakatu"
Anna, studentka grafiki na warszawskiej ASP, ma za zadanie stworzyć plakat do filmu o polskiej szkole plakatu. Wyzwanie wydaje się karkołomne: jak na jednej kartce papieru zamknąć kilkadziesiąt lat barwnej – dosłownie i w przenośni – historii, postaci, czołowych twórców i mistrzów tej sztuki? W tym celu przewodniczka po świecie plakatu odbywa serię spotkań i rozmów z tuzami grafiki, projektowania graficznego, plakacistami, reżyserami, kuratorami i kolekcjonerami w Polsce i we Francji, poznaje kontekst historyczny i społeczny polskiej sztuki plakatu, a przy okazji słucha osobistych wspomnień artystów tego jednego z najważniejszych nurtów graficznych i artystycznych na świecie.

 

"Druga strona plakatu" Marcina Latałły to udana próba zmierzenia się z kalejdoskopową wręcz historią polskiej szkoły plakatu, opowieść o ewolucji i przemianach tego zjawiska w polskiej sztuce powojennej, który osiągnął status wręcz kultowego. W dokumencie pojawiają się m. in. Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski, Piotr Młodożeniec, Jakub Erol, Marek Freudenreich, reżyserzy Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Lech Majewski kreślą ważny kontekst filmowy dla sztuki plakatu. We fragmentach archiwalnych można posłuchać wypowiedzi Franciszka Starowieyskiego, Wojciecha Fangora, Jana Młodożeńca, podpatrzeć warsztat pracy Henryka Tomaszewskiego. Jego osobie poświęcony jest osobny wątek filmu, podobnie jak Janowi Lenicy i Romanowi Cieślewiczowi oraz Józefowi Mroszczakowi, pomysłodawcy międzynarodowego festiwalu Biennale Plakatu, wydarzenia, które w czasach PRL-u ściągało na konkurs prace samego Andy’ego Warhola. Latałło odnotowuje też obecność polsko-francuskich wpływów i artystycznych aliansów – o znaczeniu twórczości i talentu pedagogicznego Henryka Tomaszewskiego rozmawiają: Alain Le Quernec, Michel Quarez, Pierre Bernard, Gerard Paris i Thierry Sarfis. Ich wspomnienia splatają się w międzynarodowy dwugłos z wypowiedzią Michała Batorego, grafika od lat tworzącego we Francji, tym samym dając dowód, że język polskiego plakatu był międzynarodowy i czytelny bez względu na szerokość geograficzną.

Marcin Latałło (ur. 9 marca 1972 roku w Warszawie)
Wnuk Katarzyny Latałło, syn reżysera Stanisława Latałły. To właśnie ojcu poświęcił dwa dzieła: film dokumentalny zatytułowany "Ślad" oraz książkę "Portret niedokończony". Ukończył historię sztuki na Sorbonie w Paryżu i studia na Wydziale Reżyserii Filmowej na Fémis w Paryżu. Współpracował z innymi reżyserami takimi jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Agnieszka Holland. Aktor: Trzy razy mama (2012), Europa, Europa (1990), Witamy w Anglii (1987), Iluminacja (1972). Reżyser: Marynarz w Łodzi (trwa nagrywanie), Nowy sen - Krzysztof Warlikowski  (2013), Moja ulica (2012), Druga strona plakatu (2010), Trzy uściski dłoni (2009), Konstelacje (2006), Nasza ulica (2006), Debiut (2004), Ślad (1996).

Wystawa
Prezentowany na wystawie cykl plakatów, jest przeglądem studenckich prac z lat 2013 – 2016 zrealizowanych w Pracowni Obrazowania dla Mediów, prowadzonej pod kierunkiem dr Katarzyny Stanny na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Na wystawie zobaczyć będzie można projekty wykonane dla Qchni Artystycznej Marty Gessler,  Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, ŻIH-u oraz Term SPA Bukovina.  
Ekspozycja zewnętrzna Katarzyna Stanny -  „The Best of…Posters” to wybór plakatów z lat 2008 - 2014 goszczących dotychczas na Salonie Plakatu Polskiego oraz na Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie a także na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. W swoich projektach pozostaje wierna założeniom Polskiej Szkoły Plakatu, łącząc klasyczne, oszczędne podejście odwołujące się do inteligencji i spostrzegawczości odbiorcy z nowoczesnym designem, poczuciem humoru i bogatą formą graficzną.


Katarzyna Stanny
Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Historii UW oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Prodziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej B. Lindy i M. Ślesickiego, UKSW oraz PAN. Przez 10 lat wspólnie z Ojcem – prof. Januszem Stannym prowadziła Pracownię Ilustracji w AHE w Łodzi a także Pracownię Fotografii z prof. Rosławem Szaybo na warszawskiej ASP.
Pracuje dla PAN, zajmuje się grafiką użytkową, fotografią i pracą naukową. Jako projektantka biżuterii współpracuje ze Swarovski Elements. Realizowała projekty m. in. dla Działu Edukacji MHŻP Polin, AM w Warszawie, Fundacji La Strada, TLiAM, IBL, etc. Prace prezentowała na dwudziestu siedmiu wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, fotografii, ilustracji i biżuterii oraz na ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Chinach. Laureatka wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014) oraz Nagrody Rektora ASP w Warszawie (2015).  Członkini Zarządu ZAiKS-u.