Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

06-10-2014

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

16 października 2014 - 25 stycznia 2015

Główna Galeria


Wystawa  Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym  stanowi próbę  przedstawienia  dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Ekspozycja jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją  najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.


Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często.


Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który oczywiście ciągle rośnie, zapewne też nigdy nie zostanie zamknięty! Udało się dotąd zgromadzić kolekcję plakatów filmowych liczącą blisko 430 obiektów.


O niezwykłości zbioru, poza bezdyskusyjną jakością artystyczną polskich prac, najlepiej może świadczyć fakt obecności w nim dzieł pochodzących z niemal 36 krajów, wśród których wiele to egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach a także te pochodzące z odległej przeszłości z egzotycznych czasami dla nas obszarów. Prezentacja plakatów to najprostszy, najbardziej widomy dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.


Na wystawie  można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy , Józefa Mroszczaka – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów A. Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców  m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera,  Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja  Wajdy. Zbiór ten, do tej pory pozostający w muzealnej kolekcji, został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

 

Pierwsze dni wystawy Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym to także niepowtarzalna okazja obejrzenia statuetki Oscara - nagrody przyznanej reżyserowi przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za całokształt twórczości.

Oscar będzie prezentowany w Muzeum Plakatu w Wilanowie od 16 do 19 października 2014.


Wystawa powstała  we współpracy z licznymi  partnerami krajowymi oraz zagranicznymi. Partnerami projektu są m.in.: Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Kino RP, Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe  Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze,  British Film Institute w Londynie,  Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze,  Cinematheque Francais w Paryżu,  Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana.
 

Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Kuratorzy wystawy