Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Bezpłatne lekcje i oprowadzania na wystawie TOŻSAMOŚĆ POLSKA.

15-11-2019
Zapraszamy na spotkania dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i ponadpostawych oraz studentów i osób dorosłych na bezpłatne lekcje, dyskusje i warsztaty na wystawie. Zajęcia realizowane są w ramach programu MKiDN Kultura Dostępną.
Informacje i zapisy: Bożena Pysiewicz, tel 22  842 26 06 wew. 119 mail
 
 
LEKCJE DLA PRZEDSZKOLI I KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Polak mały w podróży
W plakatowej podróży poznamy najważniejsze krainy geograficzne i miasta Polski, popływamy statkiem po Bałtyku i odwiedzimy Ojców. W czasie wędrówki poznamy bohaterów narodowych z odległej przeszłości – rycerzy i wodzów, pisarzy i kompozytorów, ale także spotkamy papieża Jana Pawła II  i pierwszego polskiego kosmonautę. Przewodnikiem podróży między odległą historią a teraźniejszością będzie biały orzeł, który czasem zdejmie swoją złotą koronę, aby założyć krótkie spodenki lub przemienić się w uskrzydlonego pegaza.
 
LEKCJE DLA KLAS IV-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Pytania o Polskę
Plakat, jako sztuka popularna obecna w przestrzeni miejskiej  zawiera odpowiedzi na pytania o to jak rozumiano i z czym identyfikowano Polskę, Polaków i polskość. Obrazowe definicje dziedzictwa odnajdziemy w przedstawieniach krajobrazu, miast i zabytków,  plakatach ukazujących rocznice wydarzeń historycznych oraz postacie, które zasłużyły na miano bohaterów narodowych. Polska tożsamość to również produkty i marki, w których nazwach pojawia się ten przymiotnik jak: polski len, polski fiat, polskie linie lotnicze czy polska moda i wódka.  Zastanowimy się z czym kiedyś kojarzono Polskę oraz co dzisiaj mogłoby znaleźć się na plakatach reklamujących nasz kraj.
 
LEKCJE DLA KLAS ZE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Uskrzydlona Polonia na Kasztance, czyli narodowe mity i stereotypy 
Klasy ze szkół ponadpostawych zapraszamy do wspólnego mierzenia się z kategorią tożsamości i jej obrazowymi reprezentacjami.  Analizując wybrane plakaty pod względem formy, treści oraz  odniesień literackich, historycznych, społecznych i politycznych rozmawiać będziemy o elementach, które kształtują ducha narodu.Plakaty przedstawiające elementy polskiego krajobrazu, znaki i symbole narodowe, ważne wydarzenia historyczne czy ikony polskości (wodzów, wieszczów, odkrywców i laureatów nagród Nobla) będą punktem wyjścia do rozmów pojęciu kultury narodowej oraz o tym, jak dziś rozumiemy  patriotyzm. Poznamy historyczny repertuar znaków i symboli wykorzystywanych do budowania tożsamości narodowej oraz przyjrzymy się jakim przemianom ulegają one w ostatnich latach. Zmierzymy się również z mitami i stereotypami na temat Polski, które funkcjonują zarówno wśród cudzoziemców, jak również samych Polaków. 
Zajęcia trwają około 120 minut i odbywają się w przestrzeni  całej wystawie.
 
Klasy ze szkół ponadpodstawych  mogą zamawiać zajęcia poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z pojęciem tożsamości. Proponujemy sześć  lekcji tematycznych. Istnieje możliwość zamówienia jednorazowo kilku lekcji z krótkimi przerwami.
Tematy:
Krajobraz ojczysty. W poszukiwaniu obrazu Polski.
Historia, ale jaka?
Kanon obowiązkowy. Ikonosfera lektur szkolnych.
Symbole i znaki narodowe. Sacrum i profanum.
Polonia, Matka Polka i Miss Polonia. Personifikacje i alegorie ojczyzny.
Rycerz, wieszcz, papież i noblista, czyli panteon bohaterów narodowych..
 
ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM DLA GRUP OSÓB DOROSŁYCH
Polska to jest wielka rzecz...
Nawiązując do cytatu z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy do bogatego i różnorodnego świata wyobrażeń, motywów i symboli związanych  polskością, które pojawiały się w plakatach powstałych na przestrzeni ostatniego stulecia. Wybór dzieł prezentowanych na wystawie to poszukiwanie esencji i rdzenia polskiej tożsamości oraz tego, co nazywamy kulturą duchową narodu. Kolejne części ekspozycji opowiadają wizualnym językiem o historii, mitach, wszelkiego rodzaju polskich imponderabiliach oraz przedstawiają wizerunki  bohaterów zaliczonych do panteonu narodowego.
 
 
Do końca roku 2019 dysponujemy pulą bezpłatnych lekcji muzealnych i oprowadzań, realizowanych w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Kultura Dostępna”.
 
INFORMACJE O PROGRAMIE ORAZ ZAPISY NA LEKCJE MUZEALNE I ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM: BOŻENA PYSIEWICZ, TEL.  22  842 26 06 WEW. 119