Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

HUBERT HILSCHER

Hubert Hilscher
25 czerwca - 20 września  2015
Główna Galeria

Kuratorka wystawy: Irena Przymus (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Koordynator w Muzeum Plakatu: Rafał Nowakowski

 

Hubert Hilscher (1924 - 1999) należał do grona najbardziej prominentnych grafików projektowych, których twórczość nadała kształt polskiej plastyce nowoczesnej. Jednocześnie w środowisku uzyskał wysoką pozycję autorytetu, zarówno w sensie moralnym, jak i artystycznym.

W latach 1949 - 1955 odbył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Tadeusz Kulisiewicza. Jednak nie grafika warsztatowa stała się jego zawodową pasją. Po studiach związał się z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym (WAG), gdzie następnie w latach 1961-1970 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 1959-1961 opracowywał graficznie czasopismo "Przegląd Kulturalny". Od 1962 r. jako dyrektor artystyczny rozpoczął pracę w legendarnym dwumiesięczniku "Projekt" (opracował 140 numerów); ze stanowiska zrezygnował w stanie wojennym, w 1983 r. W latach 1965-1980 był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, a w latach 1965-1978 pełnił funkcję wiceprezydenta. Był autorem ok. 300 plakatów, głównie do wystaw i imprez muzycznych, w tym kilkunastu projektów do kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Do kanonu polskiego plakatu należy także seria jego kreacji osnutych na idei cyrku. Opracował graficznie ok. 150 książek, głównie wydawnictw albumowych o sztuce. Współpracował, m. in. z wydawnictwami: Arkady, WAiF, Sport i Turystyka, PWN, Krupski i S-ka. Za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie typografii i edytorstwa był wielokrotnie nagradzany za Najpiękniejszą Książkę Roku w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (PTWK), a także na prestiżowym Internationale Buchkunst-Ausstellung (IBA) w Lipsku, 1989.

W czasie stanu wojennego projektował wydawnictwa dla Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, współpracował także z niezależnymi oficynami m.in.: Nowa, Przedświt, Krąg.

Wystawa będzie pierwszą w tej skali prezentacją dorobku artystycznego Huberta Hilschera. Składać się na nią będą zarówno projektowane przez niego plakaty (w wyborze ok. 120 pozycji), począwszy od lat 50. aż po schyłek XX w. Dodatkowo ekspozycja uwzględniać będzie grafikę książkową, prace typograficzne, różnego typu obiekty graficzne, kalendarze i inne akcydensy. Przypomnienie sylwetki artysty stanowi także pretekst do zbilansowania całokształtu jego dorobku w formie kompletnego katalogu prac, co stanowić będzie cenny wkład do wiedzy o polskim projektowaniu graficznym w 2 poł. XX w.

Opracowania merytorycznego tematu podjęła się Irena Przymus z MNP w ścisłej współpracy z rodziną artysty i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Leszek Hołdanowicz,...
Hubert Hilscher,...
Hubert Hilscher,...
Hubert Hilscher,...
Hubert Hilscher,...
Hubert Hilscher,...