„Pokój dla Ukrainy” / Plakaty antywojenne ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie

05-05-2022
Salonem dla plakatu jest ulica.
Henryk Tomaszewski

W nawiązaniu do słów Henryka Tomaszewskiego, na ogrodzeniu Muzeum Narodowego w Warszawie w Alejach Jerozolimskich prezentujemy plakaty antywojenne oraz prace współczesnych, ukraińskich twórców ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddziału MNW.

Zebrane dzieła eksponowane są w dwóch sekcjach tematycznych. W pierwszej zgromadziliśmy wybrane projekty współczesnych artystów ukraińskich – zostały stworzone jeszcze w wolnym i bezpiecznym kraju. W drugiej zaś prezentujemy plakaty pacyfistyczne zarówno z Kolekcji Plakatu Polskiego, jak również Kolekcji Plakatu Obcego, zaangażowane po stronie wolności  i demokracji jako nadrzędnych wartości świata zachodniego.